Sérénade

Sonata, cz.IV. Allegro assai

"Orfeusz i Eurydyka"

"Raymond"

Grand Duo Polonais

"Wesele Figara"

Tango

Phryne

 

Irena Regina Wieniawska vel Poldowski

 

Sonata 

Largo

Phryne

Tango

Berceuse de l'enfant mourant

 

Art Chamber Duo

Julita Przybylska - Nowak - fortepian

Jarosław Pietrzak - skrzypce 

 

                                            Grantor

"Córka Henryka Wieniawskiego, uczennica Vincenta d’Indy’ego w Paryżu to jeszcze jedna niesłusznie zapomniana kompozytorka związana z kulturą polską. W drugiej dekadzie XX wieku popularność zdobyły jej pieśni. Kołysankę dla umierającego dziecka zadedykowała Pawłowi Kochańskiemu, a Tango miał w repertuarze Jasha Heifetz. Na świetnej płycie znalazły się jeszcze Phryne, Largo i Sonata d-moll. Styl tej ambitnej harmonicznie, bogatej brzmieniowo, oryginalnej artykulacyjnie muzyki rozciąga się gdzieś między Ravelem a Szymanowskim. Skrzypkowie (i pianiści), do dzieła!"

Piotr Matwiejczuk

 

Ruch Muzyczny

Nowości płytowe -  luty 2021

Joseph Achron

Scher op. 42

 

Aleksander Tansman

Romans

 

Joseph Szulc

Berceuse op. 4

 

Joseph Achron

Hebrew Lullaby op. 35 nr 2

 

Art Chamber Duo

Julita Przybylska - Nowak - fortepian

Studio Grantor                           Jarosław Pietrzak - skrzypce

Joseph Szulc

 

Sonate en la mineur op. 61

Berceuse op. 4

Mélodie orientale

Sérénade

 

Julita Przybylska - Nowak - fortepian

                                        Jarosław Pietrzak - skrzypce                DUX                              

Joseph ( Józef Zygmunt ) SZULC ( 1875 – 1956 ) urodził się w Warszawie w rodzinie żydowskiej o bogatych tradycjach muzycznych. Ojciec Józefa – Henryk Szulc ( 1836 – 1903 ) był skrzypkiem, dyrygentem i kompozytorem muzyki tanecznej oraz długoletnim członkiem orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie. Józef Szulc studiował w Instytucie Muzycznym w Warszawie grę na fortepianie oraz kompozycję pod kierunkiem Zygmunta Noskowskiego. Studia pianistyczne kontynuował w Berlinie u Maurycego Moszkowskiego, gdzie wkrótce dał się poznać jako pianista – wirtuoz i znakomity akompaniator. Od roku 1899 przebywał w Paryżu, studiując kompozycję u profesora Jules’a Massenet, wykształcenie pianistyczne uzupełniając pod kierunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Studiował także dyrygenturę. W roku 1903 objął stanowisko dyrygenta w Théâtre de la Monnaie w Brukseli. Główną dziedziną twórczości Józefa Szulca była operetka. Tworzył również wiele utworów fortepianowych, kameralnych oraz pieśni z towarzyszeniem fortepianu. Zmarł w Paryżu w roku 1956.

Michał Bergson & Karol Kątski

Grand Duo dramatique na motywach z opery "Wesele Figara"

Edward Wolff & Henri Vieuxtemps

Duo concertant na motywach z opery "Don Giovanni"

Józef Wieniawski op.5 & Henryk Wieniawski op.8

Grand Duo Polonais

 

Art Chamber Duo

Julita Przybylska - Nowak - fortepian

Jarosław Pietrzak - skrzypce

Grantor

Edward Wolff & Henri Vieuxtemps

Duo brillant na motywach z opery Orfeusz i Eurydyka"

Duo brillant na motywach z opery Wesele Figara"

Henri Vieuxtemps

Scène et Romance z opery "Halka"

Edward Wolff & Henri Vieuxtemps

Duo brillant na motywach z opery „Raymond”

 

Art Chamber Duo

Julita Przybylska - Nowak - fortepian

Jarosław Pietrzak - skrzypce

 RecArt

"Biorąc do ręki płytę z XIX-wieczną muzyką polską na skrzypce i fortepian, wielu melomanów zapewne nie podejrzewa w jak rozległe i interesujące rejony może ona słuchacza zaprowadzić. O ile bowiem nazwiska takie jak Henryk i Józef Wieniawscy czy Henri Vieuxtemps w nagraniach i programach koncertowych pojawiają się stosunkowo często, to już nieco szczęścia lub poszukiwań wymaga spotkanie z twórczością Michała Bergsona, Karola Kątskiego, Edwarda Wolffa. A przecież w bogatym obrazie życia muzycznego romantycznej Europy to postaci znane i uznane. Ich ślady odnajdziemy we Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, Anglii, Francji – tu oczywiście w Paryżu, który skupia wielkich twórców i generuje szereg ważnych artystycznych prądów kilku dekad XIX w. Po 1830 r. m.in. na fali Wielkiej Emigracji pojawia się w Paryżu spore grono polskich twórców. Szybko zdobywają powszechne uznanie, niektórzy zaliczani są wręcz do najwybitniejszych wirtuozów tamtego czasu. Wśród pianistów taką opinią cieszył się Edward Wolff zarówno jako wykonawca, jak i kompozytor."

 

 Elżbieta Stępnik

 

"Niniejsza płyta zawiera pierwsze nagrania parafraz operowych z początku drugiej połowy XIX wieku, pochodzących ze świata salonów i wirtuozerii. Jeden utwór Vieuxtemps skomponował sam, trzy pozostałe powstały wspólnie z pianistą Edwardem Wolffem. Zrobili to z myślą o wspólnych występach. Wolff, siostrzeniec braci Wieniawskich, był cenionym pianistą. W 1868 roku obaj odbyli tournée koncertowe po Francji, dla którego skomponowali te utwory.
Wykonawcy dobrze czują się w tym zadaniu, a w ich wykonaniach widać dobre wyczucie efektu wirtuozowskiego, co jest możliwe dzięki nienagannej technice. Dla każdego, kto lubi tego typu muzykę, to wydawnictwo będzie satysfakcjonujące."

 

www.pizzicato.lu

  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en